Bayram namazı nasıl kılınır?

Your ads will be inserted here by

Easy AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot OR
Suppress Placement Boxes.

Tüm islam Aleminde ve Ülkemizde yılda iki kere dini bayram kutlarız,

bunlardan ilki Ramazan Bayramı, ikincisi de Kurban Bayramı

Cuma namazı farz olan kimselere, bayram namazlarını kılmak vacibtir.

Bayram namazı 2 Rekat 9 Tekbir ile kılınır. 5 Tekbir birinci rekatta. 4 Tekbir de ikinci rekatta olmak üzere 9 tane tekbir alınır.
Cemaatle kılınır. erkeklere vaciptir. Bayram namazlarinda ezan okumak, kamet getirmek yoktur.
Bayram hutbesi sünnettir ve namazdan sonra okunur.
Cuma hutbesi ise farzdır, namazdan önce okunur. Diğer namazlardan farklı olarak bayram namazlarının birinci rek’atında üç, ikinci rek’atında da üç kere olmak üzere fazladan altı tekbir alınır. Bunlara ”Zevaid” tekbirleri denir.
Ramazan Bayramı Namazının Kılınışı Birinci Rek’at:
1-Cemaat düzgün sıralar halinde imamin arkasında yeralır ve ”Niyet ettim Allah rızasi için Vacip Ramazan Bayramı namazını kılmaya, uydum hazır olan imama” diye niyet eder.
2- İmam ”Allahü Ekber” deyip ellerini yukarıya kaldırınca. cemaat de imamla beraber ”Allahü Ekber” diyerek ellerini yukarıya kaldırıp göbeği altına bağlar.
3- Hem imam, hem de cemaat Sessiz içinden ”Sübhaneke”yi okurlar .Bundan sonra üç kere tekbir alınır. Tekbirlerin alınışı şöyledir: Birinci Tekbir: imam yüksek sesle, cemaat da onun pesinden Sessiz içinden ”Allahü Ekber” diyerek (iftitah tekbirinde olduğu gibi) ellerini yukariya kaldırıp sonra aşağıya salıverirler. Burada kısa bir süre durulur. ikinci Tekbir: ikinci defa ”Allahü Ekber” denilerek eller yukarıya kaldırılıp yine aşağıya salıverilir ve burada da birincide olduğu kadar durulur. Üçüncü Tekbir: Sonra yine ”Allahü Ekber” denilerek eller yukarıya kaldırılr ve aşağıya salıverilmeden göbek hizasında bağlanır.
4) Bundan sonra imam, Sessiz içinden ”Euzü Besmele”, açıktan fatiha ve bir zamlı sure okur .(Cemaat bir sey okumaz, imamı dinler)
5 ) Rüku ve secdeler yapılarak ayaga (ikinci rek’ata) kalkılır ve eller bağlanır.
Ramazan Bayramı Namazının Kılınışı ikinci Rek’at:
6- İmam Sessiz içinden Besmele çeker, Sesli olarak da fatiha ve bir zamlı sure okur. Sure bitince imam yüksek sesle, cemaat da içinden (birinci rek’atta oldugu gibi) üç kere daha tekbir alır , üçüncü tekbirden sonra eller bağlanmadan, dördüncü tekbir ile rükua varılır sonra da secdeler yapılarak oturulur.
7- Oturuşta. imam ve cemaat, Ettehiyyatü. Allahümme salli, Allahümme barik ve Rabbena duasını okuyarak önce sağa, sonra sola selam verip namazi bitirirler. Namazdan sonra hutbe okunur.
8- Kurban bayramı namazının kılınışı da bunun gibidir. Sadece niyeti değişiktir. ve Kurban Bayramının arefesi günü, sabah namazından, dördüncü günü ikindi namazına kadar, hacıların ve hacca gitmeyenlerin, erkek, kadın herkesin, cemaat ile kılsın, yalnız kılsın, farz namazından sonra selam verir vermez, bir kere “Teşrik tekbir”ini okuması vaciptir.

Teşrik tekbiri nasıldır?
(Allahü ekber, Allahü ekber. La ilahe illallahü vallahü ekber. Allahü ekber ve lillahil-hamd)

You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: Themes Gallery | Thanks to best wordpress themes, wordpress 4 themes and