Mimari yapımız

Your ads will be inserted here by

Easy AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot OR
Suppress Placement Boxes.

İlçemiz köylerinde Ağaç Evler genelde 2 katlı olarak inşa edilen köy evlerinde alt kat ahır olarak kullanılırken, girişte evin kileri, üst katlar oturma amaçlı odalar bulunmakta ve Genel olarak her oda kalabalık bir ailenin ihtiyaçlarına cevap verebilecek şekilde tasarlanmıştır.
Köylerimizdeki eski evlerde bulunan ve yok olmaya başlayan kapı, pencere, raf, yüklük ve gömme dolaplar gibi çok güzel ahşap işleri hayat vermektedir.  
Her odada bulunan şöminelerin dış görünüşünde de eskiden ailelerin tüm yemek pişirme ve ısınma işlemini gerçekleştirdiği ocaklıklar bulunmaktadır.

Köylerimizde Gün horoz ve kuş sesleriyle başlar. Buradaki sessiz, huzur dolu ve dingin yaşamı sabah ve akşam otlatmaya götürülen keçi ve koyun sürüleri renklendirir.

Ahşap Köy Evleri yapılış tekniği açısın günümüzdeki beton evlere nazaran depreme daha dayanıklıdır.  Nedeni;bu evler bütün ağaçların ve tahtaların KERTİ lerinden birbirine kenetlenmesiyle inşa edilir.  Böylece bir sarsıntı sırasında bu ekler kopmak kırılmak yerine kolayca esneye bilmekte ve çökme yapmamaktadır.  Ancak günümüzde bu tür yapılar inşa edilmemektedir hatta var olanlarda yıkılmaktadır bunların yerine hem arsa yetersizliğinden hem de modern yaşam tarzına daha uyumlu olduğu için tuğla ve betondan yüksek binaların yapılması tercih ediliyor.

Günümüzde bu evlerde kışın her köyde en fazla 2-3 hanede yaşayanlar olmaktadır.

You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: Themes Gallery | Thanks to best wordpress themes, wordpress 4 themes and