Pınarbaşı ilçemizin Tarihi

Your ads will be inserted here by

Easy AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot OR
Suppress Placement Boxes.

Pınarbaşı ilçemizin Tarihi

İlçemiz Pınarbaşı, Azdavay’a bağlı bir köy iken, Temmuz 1987’de ilçe yapılmış ve Ağustos 1988’de ise ilçe olarak faaliyete başlamıştır.

Geçmişte Gasgaslar, Kimmerler, Lidyalılar, İranlılar, Helenler, Pontuslar, Romalılar, Bizanslılar ve Çobarlar gibi bir çok toplumun hakimiyet kurduğu ilçemiz, 1460 senesinden itibaren ise Osmanlı İmparatorluğu`na katılmıştır.

 Doğusunda Azdavay, batısında Bartın-Ulus, kuzeyinde Cide, kuzeydoğusunda Şenpazar, güneyinde ise Daday ve Eflani bulunan Pınarbaşı’nın rakımı 650 metre, yüzölçümü 550 kilo metre karedir.

 Vahşi doğası, bakir sahaları, rengarenk bitki örtüsüyle cennetten bir köşeyi andıran Pınarbaşı, tarih boyunca bir çok medeniyetin uğrak yeri olmuştur. Bu dönemlere ait çok sayıda tarihi eseri bünyesinde barındırmaktadır. Sümenler Köyü sınırlarında bulunan Ilgarini Mağarısı, Valla Kanyonu; Çalkaya Köyü Kurtgirmez tepesinde büyük bir mağara, aynı köyün güneyinde Kedi Kayası; Ilıca Köyü’nde Bizans dönemine ait Hamam, Çamkışla Köyü Benle Mahallesi’nde Kızkayası bunların başlıcalarıdır.

Your ads will be inserted here by

Easy AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot OR
Suppress Placement Boxes.

El değmemiş sahalar bakımından oldukça zengin olan Pınarbaşı’nın bitki örtüsü de kendine hastır. Yaşları 500-1000 arasında değişen binlerce çam, meşe, köknar, kayın, gürgen, çınar ve şimşir ağaçları ile bir botanik bahçesini andırmaktadır. Yüksek nemden dolayı oluşan yosunlar da ilçemize has güzelliklerdendir.

Gökyüzüne merdiven dayamış asırlık ağaçları ile dikkat çeken ilçemiz sınırlarında içerisindeki şimşir ağaçlarının ayrı bir özelliği vardır. Dayanıklılığı ile bilinen ve kaşık,kepçe gibi ağaç işleri yapımında kullanılan şimşir ağaçları, benzerlerinden çok daha kalındır.

Ormanlık arazi bakımından Türkiye ortalamasının üzerinde yer alan Pınarbaşı’nda, evlerin yapımında ağaçlar kullanılmıştır. İlçemize bağlı toplam 30 köy, 178 yerleşim birimi mevcuttur.

Küre Dağları Milli Parkı içerisinde yer aldığı için bu ahşap evlerin, yöreye gelen misafirlere yönelik pansiyon yapılması gündemdedir.

Renk renk, rahat ve folklorik kıyafetler, hamarat köylü kadınlarımızın en önemli giysisi durumundadır.

Tarihi izleri, bakir doğal güzellikleriyle turizm için önemli bir potansiyele sahip  olan Pınarbaşı, bu haliyle alımlı bir güzeli andırmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir